Fixtures & Results

Fixtures 2013/2014

Sun 27 Oct 2013
14:00 Dunbar RFC U16 H   - Edinburgh & District U16 League Pool A
Sun 3 Nov 2013
14:00 Biggar U16 H   - Edinburgh & District U16 League Pool A
Wed 1 Nov 2017
00:00 TBC A   - U18 Schools' Bowl 2017/18
Quarterfinal 1. TBC - Losing team of Plate R1 Match 4 will receive BYE due to Currie Schools withdrawal from R1 of the Plate
00:00 TBC H   - U18 Schools' Bowl 2017/18
Quarterfinal 3. TBC - losing team from Plate R1 Match 2 to receive a bye due to Queen Anne HS's withdrawal from R1 of the Plate.
Sat 11 Nov 2017
13:30 Langholm RFC A   - BT Borders Shield
Langholm Bye

Results 2017/18

Wed 11 Oct 2017
00:00 Kelvinside Academy A 1 - 0 L U18 Schools' Shield 2017/18
Round 1 - Match 2. Loser of Cup R3 Match 8 to receive bye due to Bell Baxter HS's withdrawal in Round 3 of Cup.
Sat 9 Sep 2017
15:00 Bannockburn A 1 - 0 L BT Caledonia Regional Bowl Midlands
15:00 Kinross A 1 - 0 L BT Caledonia Regional Bowl Midlands
15:00 Peterhead A 1 - 0 L BT Caledonia Regional Bowl North
15:00 Fraserburgh A 1 - 0 L BT Caledonia Regional Bowl North
15:00 Deeside RFC A 1 - 0 L BT Caledonia Regional Bowl North
15:00 Garioch A 1 - 0 L BT Caledonia Shield
15:00 Waid Academy FP A 1 - 0 L BT Caledonia Regional Bowl Midlands
Sun 26 Mar 2017
14:00 Annan Women A 1 - 0 L BT Women's Bowl
Quarter Final
Sat 12 Nov 2016
00:00 Strathendrick RFC A 1 - 0 L BT West Regional Bowl
Preliminary Round; Strathendrick progress to Round 1
Thu 29 Sep 2016
00:00 Preston Lodge High School A 1 - 0 L U18 Schools' Bowl 16-17
Round 1: Match 3. Preston Lodge now receive bye as Currie Schools withdrew from 2nd Round Cup match.
00:00 Carrick Academy H 0 - 0 D U18 Schools' Bowl 16-17
Round 1: Match 4. Carrick now receive bye as Largs withdrew from 2nd Round Cup match.
Sat 17 Sep 2016
15:00 Dunfermline H 0 - 0 D BT Caledonia Shield
15:00 Arbroath A 0 - 0 D BT Caledonia Regional Bowl Midlands
15:00 Stirling University RFC H 0 - 0 D BT Caledonia Regional Bowl Midlands
Sat 26 Mar 2016
13:00 Ellon RFC U18 A P - P D Caledonia U18 Shield
Losing cup quarter finalists. Ellon awarded the win as Deeside Wanderers have withdrawn
Sat 12 Mar 2016
14:00 Oban HS H 0 - 1 L West Regional U18 Plate 15-16
Semi-Final;
13:00 Aberdeen Wanderers RFC U18 H 0 - 0 D Caledonia U18 Plate
TBC - Winner of Aberdeen Wanderers or Orkney/Caithness
Sat 5 Mar 2016
14:00 Cartha Queens Park A 1 - 0 L West Regional U18 Shield 15-16
Quarter-Final; E Kilbride withdrew.
Sun 28 Feb 2016
13:00 Falkirk U15 H P - P D Caledonia U15 Plate
Sun 31 Jan 2016
13:00 Stirling County U15 H P - P D Caledonia U15 Cup
13:00 Orkney U15 A P - P D Caledonia U15 Cup
Sun 24 Jan 2016
14:00 Ellon A 0 - 0 D Girls Cup U18
14:00 Caithness/Orkney Girls A 0 - 0 D Girls Cup U18
14:00 Ayr Girls A 0 - 0 D Girls Cup U18
14:00 Oban HS A 0 - 0 D Girls Cup U18
14:00 Biggar Girls A 0 - 0 D Girls Cup U18
14:00 TCS Auchterarder A 0 - 0 D Girls Cup U18
14:00 Biggar Girls A 0 - 0 D Girls Cup U15
14:00 Annan A 0 - 0 D Girls Cup U15
Sat 26 Sep 2015
15:00 Stobswell RFC A 0 - 0 D BT Caledonia Regional Bowl Midlands
15:00 Shetland A 0 - 0 D BT Caledonia Regional Bowl North
Sat 1 Nov 2014
13:30 Forrester A 1 - 0 L BT Edinburgh Shield 2014-15
Forrester bye and through to round 2
13:30 Linlithgow RFC A 1 - 0 L BT Edinburgh Shield 2014-15
Linlithgow bye and through to round 2
13:30 Edinburgh Northern RFC A 1 - 0 L BT Edinburgh Shield 2014-15
Edinburgh Northern bye and through to round 2
Sun 21 Sep 2014
14:00 Ardrossan Academicals A 1 - 0 L West Under 15 Plate 14
Quarter Final Ardrossan progress
14:00 Birkmyre RFC A 1 - 0 L West Under 15 Plate 14
Quarter Final Birkmyre progress
14:00 Dumfries Saints RFC H 0 - 0 D West Under 15 Plate 14
Quarter Final
Sun 23 Mar 2014
14:00 Broughton Women A 0 - 0 D RBS Bowl
Semi-Final
Sun 23 Feb 2014
13:00 Howe of Fife A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U15 C13
Bowl Quarterfinal
13:00 Mackie Academy FP A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U15 C13
Bowl Quarterfinal
13:00 Falkirk A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U15 C13
Bowl Quarterfinal
Sat 15 Feb 2014
13:00 Moray RFC U18 A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U18 C13
Bowl Quarterfinal-
13:00 Orkney U18 A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U18 C13
Bowl Quarterfinal
Sun 9 Feb 2014
13:00 Stornoway A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U16 C13
Bowl Round 1-Bye
13:00 Hillfoots/Bannockburn U16 A 1 - 0 L Caledonia Youth Cup U16 C13
Bowl Round 1 BYE
Sun 3 Mar 2013
12:00 Howe of Fife A 0 - 0 D Caledonia U15 Bowl
Round 1
12:00 Gordonstoun School A 0 - 0 D Caledonia U15 Bowl
Round 1
12:00 Ellon A 0 - 0 D Caledonia U15 Bowl
Round 1
12:00 Dunfermline A 0 - 0 D Caledonia U15 Bowl
12:00 Strathmore RFC A 0 - 0 D Caledonia U16 Bowl
Round 1
12:00 Gordonstoun School A 0 - 0 D Caledonia U16 Bowl
Round 1
Sat 2 Mar 2013
12:00 Falkirk A 0 - 0 D Caledonia U18 Bowl
Round 1
12:00 Stornoway A 0 - 0 D Caledonia U18 Bowl
Round 1
12:00 Crieff and Strathearn A 0 - 0 D Caledonia U18 Bowl
Round 1
12:00 Moray A 0 - 0 D Caledonia U18 Bowl
Round 1
12:00 Strathmore RFC A 0 - 0 D Caledonia U18 Bowl
Round 1
Sun 13 Jan 2013
12:00 Penicuik RFC U15 A 1 - 0 L Edinburgh & District U15 Division 2 2012-13
Sun 16 Dec 2012
12:00 Boroughmuir U15 A 20 - 0 L Edinburgh & District U15 Division 2 2012-13
Sun 9 Dec 2012
12:00 Linlithgow U16 A 20 - 0 L Edinburgh & District U16 Division 1 2012-13
Sat 8 Dec 2012
12:00 Portobello FP A 20 - 0 L Edinburgh & District U15 Division 2 2012-13
Sun 2 Dec 2012
12:00 Boroughmuir U16 A 20 - 0 L Edinburgh & District U16 Division 1 2012-13
12:00 Haddington RFC A 20 - 0 L Edinburgh & District U15 Division 2 2012-13
Sun 25 Nov 2012
12:00 Musselburgh U16 A 20 - 0 L Edinburgh & District U16 Division 1 2012-13
12:00 Forrester A 20 - 0 L Edinburgh & District U15 Division 2 2012-13
12:00 The Gordon Schools A 0 - 0 D Brewin Dolphin U15 Girls Bowl
12:00 Argyll & Bute A 0 - 0 D Brewin Dolphin U15 Girls Bowl
Sun 18 Nov 2012
12:00 Heriot's RFC U16 A 20 - 0 L Edinburgh & District U16 Division 1 2012-13
Sun 28 Oct 2012
12:00 Community School of Auchterarder A 0 - 0 D Brewin Dolphin U15 Girls Cup
Quarter Final
Wed 10 Oct 2012
12:00 Balfron High School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Central & West Lothian U18 Bowl
Round 1
Sat 6 Oct 2012
15:00 Oban Lorne A 0 - 0 D RBS West Regional Bowl
Round 1
12:00 Trinity Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Edinburgh & Midlothian U18 Bowl
Quarter-Final
12:00 Dalkeith High School H 0 - 0 D Brewin Dolphin Edinburgh & Midlothian U18 Bowl
Quarter-Final
Fri 28 Sep 2012
12:00 Queen Margaret Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Bowl
Preliminary Round:
12:00 Ardrossan Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Bowl
Preliminary Round:
12:00 Largs Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Bowl
Preliminary Round:
12:00 Inverurie Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Bowl
Quarter-Final
12:00 Morayshire Schools A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Bowl
Quarter-Final
12:00 Westhill Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Bowl
Quarter-Final
Wed 26 Sep 2012
12:00 Kemnay Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl
Quarter-Final
Sat 22 Sep 2012
12:00 George Watson’s College A 0 - 0 D Brewin Dolphin U16 Scottish Schools Cup
Round 1
Thu 20 Sep 2012
16:00 Gordonstoun School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Plate
Round 1
Sat 15 Sep 2012
12:00 Boroughmuir/ J Gilliespies A 0 - 0 D Brewin Dolphin Edinburgh & Midlothian U16 Plate
Quarter-Final
Fri 14 Sep 2012
12:00 Aberdeen Grammar School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Plate
Round 1
12:00 Kemnay Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl
Round 1
12:00 The Gordon Schools A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Plate
Round 1
12:00 Bearsden/ Douglas Acads A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow North U18 Bowl
Round 1
12:00 Elgin Schools A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl
Round 1
12:00 Aberdeenshire South A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Plate
Round 1
12:00 Lomond & Helensburgh A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow North U18 Bowl
Round 1
12:00 Alford Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl
Round 1
12:00 Banchory Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U18 Plate
Round 1
12:00 Turriff Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl
Round 1
12:00 Linlithgow Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Central & West Lothian U16 Plate
Round 1
12:00 Meldrum Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl
Round 1
12:00 Gordonstoun School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Plate
Round 1
12:00 The Gordon Schools A 0 - 0 D Brewin Dolphin Grampian U16 Plate
Round 1
Mon 10 Sep 2012
12:00 Plockton High School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Highlands & Islands U18 Plate
Round 1
Fri 31 Aug 2012
12:00 St Columba's School (Kilm) A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round:
12:00 Douglas Ewart High School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Grange Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round:
12:00 Moffat Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Moffat Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round;
12:00 Carrick Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Carrick Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round:
12:00 Paisley Grammar School H 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Marr College A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Biggar HS A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow North U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Marr College A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round;
12:00 Castle Douglas HS A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 St Joseph's College A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Uddingston Grammar School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow North U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Kyle Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round:
12:00 Wallace Hall Academy A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Wellington School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round
12:00 St Joseph's College A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round:
12:00 Wellington School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:
12:00 Castle Douglas HS A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round
12:00 Douglas Ewart High School A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U16 Plate
Preliminary Round:
12:00 St Columba's School (Kilm) A 0 - 0 D Brewin Dolphin Glasgow South U18 Plate
Preliminary Round:

Edinburgh & District U16 Division 1 2012-13 table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Currie RFC U164400159:241350044
2Heriot's RFC U16431097:65320041
3Musselburgh U16312039:43-40034
4Boroughmuir U16422071:77-60032
5Portobello FP U16321083:64190031
6Forrester/Murrayfield Wanderers U16312034:59-250027
7Linlithgow U16312020:91-710025
8BYE40400:80-80003
<p>Points carried over from Edinburgh &amp; District Pool stages</p>

Edinburgh & District U15 Division 2 2012-13 table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Portobello FP 220070:17530028
2Haddington RFC 220021:0210020
3Murrayfield Wanderers U15101017:50-330020
4Biggar U1510100:1-10017
5Forrester110020:0200014
6Boroughmuir U15110020:0200013
7Penicuik RFC U1511001:010013
8BYE *50500:81-81002
9Forrester U1500000:00000

* A points deduction has been applied.

<p>Points from Edinburgh &amp; District Pool stages carry over to Division stages.</p>

Edinburgh & District U16 League Pool A table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Boroughmuir U166600256:282280024
2Heriot's RFC U166510139:113260021
3Portobello FP U166420164:113510119
4Biggar U166330180:115650015
5Dalkeith U166240130:226-960113
6Dunbar RFC U16615064:204-140009
7Haddington U16606066:200-134017
8BYE00000:00000

Brewin Dolphin U16 Edinburgh, Mid & West Lothian Bowl 14/15 table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1North Berwick High School 4400191:611300016
2Dunbar Grammar School4310137:231140113
3Linlithgow Academy321067:859019
4Balerno CHS/Currie CHS 321046:55-9008
5Boroughmuir High School 211084:6024004
6Newbattle High School 211052:3616004
7Lasswade High School 211067:69-2004
8Preston Lodge High School 211014:30-16004
9Forrester10106:7-1011
10James Gillespie's High10100:1-1011
11St Kentigerns Academy101019:45-26000
12Gracemount HS/Liberton HS 101021:64-43000
13Clifton Hall10100:50-50000
14Whitburn Academy 10105:60-55000
15Musselburgh Grammar School 10103:64-61000
16Beeslack High School 10100:79-79000
17BYE00000:00000

Edinburgh & District U15 League Pool A table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Currie Chieftains4400140:101300016
2Gala Red Triangle RFC 422070:103-330010
3Watsonian FC 3210101:8318009
4Heriot's413039:94-55007
5Penicuik RFC *30300:60-60001
6BYE00000:00000

* A points deduction has been applied.

BT Edinburgh Shield 2014-15 table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1North Berwick RFC 440078:11670016
2Linlithgow RFC 321026:179019
3Forrester321055:3520008
4Dunbar RFC321035:38-3008
5Dalkeith110038:1226004
6Leith Rugby Club 211073:658004
7Edinburgh Northern RFC 211017:25-8004
8Portobello FP 211040:55-15004
9BYE30300:3-3033
10Inverleith10100:1-1011
11Trinity Academicals RFC 10100:1-1011
12Penicuik RFC 101012:38-26000
13Liberton FP RFC 10109:40-31000
14Lismore RFC 101019:61-42000

BT Caledonia Regional Bowl Midlands table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Alloa 4400123:60630016
2Stirling University RFC 431091:70210012
3Harris Academy FP RFC 3210178:401381110
4Carnoustie HSFP 321066:588008
5Panmure 321036:78-42008
6Madras Rugby 211029:1415015
7Crieff and Strathearn 211017:23-6015
8Waid Academy FP 10100:1-1011
9Stobswell RFC 10100:1-1011
10Kinross 101012:17-5011
11Bannockburn 101015:22-7011
12Fife Southern 101013:29-16101
13Grangemouth Stags RFC 101027:39-12000
14Dundee University Medics 10105:19-14000
15Arbroath101017:62-45000
16Blairgowrie RFC 10103:99-96000
17Montrose & District 00000:00000
18BYE00000:00000

Brewin Dolphin Grampian U16 Bowl table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1BYE60060:000012
2Elgin Schools 410350:0500010
3Meldrum Academy 410359:10490010
4Kemnay Academy 30030:00006
5Turriff Academy 20020:00004
6Alford Academy 20020:00004
7Banff Academy 211045:62-17004
8Inverurie Academy 301210:59-49004
9Harlaw Academy 10010:00002
10Morayshire Schools 101012:45-33000

Brewin Dolphin U15 Girls Bowl table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Argyll & Bute 320196:0960010
2The Gordon Schools 31111:95-94006
3Bell Baxter High School 21101:10015
4Garioch RFC 11001:01004
5BYE20020:00004
6Gordon Schools Huntly Women10010:00002
7Garioch 10100:1-1011
8Stirling County10100:1-1011
9Boroughmuir High School 10100:1-1011

U18 Schools' Bowl 16-17 table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Morrison's Academy 110024:717004
2Preston Lodge High School 11001:01004
3Bell Baxter High School 11001:01004
4Musselburgh Grammar School 11001:01004
5Queen Victoria School 11001:01004
6BYE20110:1-1013
7Carrick Academy 20117:24-17002
8The Gordon Schools 10100:1-1011
9Eastwood High School 10100:1-1011
10Lenzie & Kirkintilloch Schools10100:1-1011
11Queen Anne HS 00000:00000
12TBC00000:00000
13Nairn Academy 00000:00000

Brewin Dolphin Edinburgh & Midlothian U18 Plate table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1The Royal High School 110026:242004
2Boroughmuir High School 101024:26-2011
3Lasswade High School 00000:00000
4BYE00000:00000
5Linlithgow Academy00000:00000
6West Lothian Schools 00000:00000

BT East Region Development League table

PosTeamPWLDF:ADiff.TBLBPoints
1Queensferry RFC 00000:00000
2Caledonian Thebans00000:00000
3Dalkeith 2XV 00000:00000
4Barnton 2nd XV00000:00000
5Ross High 2XV 00000:00000
6Dunbar/North Berwick 2XV00000:00000
7Duns 2XV 00000:00000
8Walkerburn RFC 00000:00000
9Moray House/ Watsonian 4XV00000:00000
10Musselburgh 3rd XV 00000:00000
11BYE00000:00000
12Leith 2nd XV00000:00000

Please note that there may be a delay in results being reflected in the standings.