Clubs To Start New Year In Cup Action

Scottish Rugby clubs will kick-off the New Year with fourth round Scottish Hydro Electric Cup action. Read on for all fixtures...

 

Scottish Rugby clubs will kick-off the New Year with fourth round Scottish Hydro Electric Cup action.

Big name premier division one sides Edinburgh Accies and Heriot’s face testing trips to Garnock and Falkirk who, since being promoted to the premier leagues last season have settled well in the upper echelons of the club game.

Another tie of note is the derby between Kilmarnock and Ardrossan Academicals. The Ayrshire sides have enjoyed different fortunes in the four years since the pair shared National Division One - Kilmarnock dropping to National Two in 2004/2005 while Ardrossan earned promotion to Premier Three two years later.

SCOTTISH HYDRO ELECTRIC NATIONAL CUP 2008/09

OUTSTANDING CUP ROUND 2 (ties to be played on or before 10 January 2009)

Caledonia Region - Orkney v Ross Sutherland
West Region - Isle of Arran v Isle of Mull

OUTSTANDING CUP ROUND 3 (ties to be played on 10 January 2009)

Caledonia Region
Mackie Academy FP v Howe of Fife
Highland v (Orkney or Ross Sutherland) – only if Orkney v Ross Sutherland played before 10 Jan’09
Huntly v Grangemouth
East Region
Murrayfield Wanderers v Trinity Academicals
Forrester v Broughton
Ross High v RHC Cougars
St Boswells v Linlithgow
West Region
Cumbernauld v East Kilbride
Stewartry v Clydebank
Cambuslang v Lenzie

Potential ties for 14 February 2009
Caledonia Region
- Highland v (Orkney or Ross Sutherland) – dependent on whether Orkney v Ross Sutherland is played before 10 January 2009 and the outcome
West Region - Greenock Wanderers v (Isle of Arran or Isle of Mull) - dependent on outcome of Isle of Arran v Isle of Mull fixture.

Potential ties for 21 February 2009
Caledonia Region
- Highland v (Orkney or Ross Sutherland) – dependent on whether Orkney v Ross Sutherland is played before 10 January 2009 and the outcome
West Region - Greenock Wanderers v (Isle of Arran or Isle of Mull) - dependent on outcome of Isle of Arran v Isle of Mull fixture.  Should Isle of Arran win then match postponed to this date as they have a League match on 14 February 2009.

SCOTTISH HYDRO ELECTRIC NATIONAL CUP 2008/09
CUP ROUND 4 – NATIONAL

Ties to be played on 10 January 2009
Berwick v Perthshire
Dumfries v Watsonians
Dalziel v Kirkcaldy
Newton Stewart v Melrose
Allan Glen’s v Dunfermline
Annan v Currie
Hawick YM v Stewart’s-Melville FP
Garnock v Edinburgh Academicals
Glasgow Academicals v Selkirk
Irvine v Aberdeen Grammar Rugby
Hillfoots v GHA
Livingston v Ayr
Portobello v Morgan Academy FP
Caithness v Dundee HSFP
Whitecraigs v Peebles
Kilmarnock v Ardrossan Academicals
North Berwick v West of Scotland
Lasswade v Jed-Forest
Falkirk v Heriot’s
Gordonians v Hawick
Strathmore v Haddington

Ties to be played on 14 February 2009
(Winners of Mackie Academy FP v Howe of Fife) v Glasgow Hawks
(Winners of Huntly v Grangemouth) v Kelso
(Winners of St Boswells v Linlithgow) v Boroughmuir
(Winners of Murrayfield Wanderers v Trinity Accies) v Ellon
(Winners of Ross High v RHC Cougars) v Hamilton
(Winners of Cumbernauld v East Kilbride) v Cartha Queens Park
(Winners of Stewartry v Clydebank) v Biggar
(Winners of Forrester v Broughton) v Hillhead-Jordanhill
(Winners of Cambuslang v Lenzie) v Stirling County
(Winners of Highland v Orkney/Ross Sutherland) v Musselburgh - dependent on if Orkney v Ross Sutherland played before 10 January 2009 and the outcome

Ties to be played on 21 February 2009
(Winners of Highland v Orkney/Ross Sutherland) v Musselburgh - dependent on if Orkney v Ross Sutherland played before 10 January 2009 and the outcome
(Winners of Greenock Wanderers v Isle of Arran/Isle of Mull) v Gala – dependent on outcome of Isle of Arran v Isle of Mull

SCOTTISH HYDRO ELECTRIC NATIONAL CUP 2008/09
BOWL ROUND 1 – REGIONAL

Ties to be played on 10 January 2009
Caledonia Region
Harris Academy FP v Aberdeenshire
Bye – Highland or (Orkney or Ross Sutherland)
Bye – (Losers Mackie Academy FP or Howe of Fife) due to withdrawal of St Andrews University
East Region
Edinburgh University v Hawick Harlequins
Bye – (Losers of Murrayfield Wands v Trinity Academicals)
Bye – (Losers of Ross High v RHC Cougars)
West Region
Helensburgh v Strathclyde Police
Bye – GHK
Bye – Braidholm

Ties to be played on 14 February 2009
Caledonia Region
(Losers of Huntly v Grangemouth) v Gordonians
East Region
(Losers of St Boswells v Linlithgow) v Lismore
Preston Lodge FP v (Losers of Forrester v Broughton)
West Region 
Strathendrick v (Losers of Stewartry v Clydebank)
Waysiders/Drumpellier v (Losers of Cumbernauld v East Kilbride)
Hughenden v (Losers of Cambuslang v Lenzie)

Tie to be played on 21 February 2009 or Sun 1 March 2009
Marr v (Losers of Greenock Wanderers v (Isle of Arran or Isle of Mull)] – dependent on outcome of Isle of Arran v Isle of Mull

SCOTTISH HYDRO ELECTRIC NATIONAL CUP 2008/09
PLATE ROUND 1 (REGIONAL)

Ties to be played on 10 January 2009
East Region Plate Preliminary Round - Inverleith v Moray House
Caledonia Region Plate Round 1
Crieff & Strathearn v Lochaber
Stobswell v Banff
Inverness Craig Dunain v Glenrothes
Fife Southern v (losers of Orkney v Ross Sutherland) – only if Orkney v Ross Sutherland played before 10 January 2009
Bye - Carnoustie HSFP due to withdrawal of Stirling University
East Region Plate Round 1
Meggetland v Edinburgh BATS
Leith v Dalkeith
Dunbar v Edinburgh Northern
West Region Plate Round 1
Bishopton v Strathaven
Hyndland v Cowal
Paisley v Carrick
Oban Lorne v Cumnock
Millbrae v Lanark
Renfrew v Wigtownshire

Ties to be played on 14 February 2009
Caledonia Plate Round 1

Fife Southern v (losers of Orkney v Ross Sutherland) – dependent on whether Orkney v Ross Sutherland is played before 10 January 2009 and the outcome
West Region Plate Round 1 - (Losers of Isle of Arran v Isle of Mull) v Birkmyre
- dependent on loser of the match, possibly rescheduled to 21 February 2009

Ties to be played on 21 February 2009
Caledonia Plate Round 1

Fife Southern v (losers of Orkney v Ross Sutherland) – dependent on outcome of Orkney v Ross Sutherland
East Region Plate Round 1
(Winners of Inverleith v Moray House) v Penicuik - due to East League Division 2 on 14 Febuary

SCOTTISH HYDRO ELECTRIC NATIONAL CUP 2008/09
PLATE ROUND 2 (NATIONAL)

Ties to be played on 10 January 2009
Duns v Shetland
Moray v Alloa
RAF Kinloss v Strathspey
Jordanhill Phoenix v Uddingston
Carnoustie HSFP v Hawick Linden

Ties to be played on 14 February 2009 - dependent on outcomes of 10 January 2009
Loch Lomond v (Dunbar or Edinburgh Northern)
(Inverness Craig Dunain or Glenrothes) v (Stobswell or Banff)
(Crieff & Strathearn or Lochaber) v (Millbrae or Lanark)
(Renfrew or Wigtownshire) v Waid Academy FP
Earlston v (Leith or Dalkeith)
Kinross v Fife Southern or (losers of Orkney v Ross Sutherland) – dependent on if Orkney v Ross Sutherland played before 10 January 2009 and the outcome

Ties to be played on 21 February 2009 (due to League matches on 14 February)
(Paisley or Carrick) v (Meggetland or Edinburgh BATS)
Aberdeen University v (Oban Lorne or Cumnock)
Moffat v (Hyndland or Cowal)
(Losers of Isle of Arran v Isle of Mull) or Birkmyre v Deeside – dependent on outcome of Isle of Arran v Isle of Mull
Kinross v Fife Southern or (losers of Orkney v Ross Sutherland) – dependent on if Orkney v Ross Sutherland played before 10 January 2009 and the outcome
(Inverness Craig Dunain or Glenrothes) v (Stobswell or Banff) – dependent on outcomes
(Crieff & Strathearn or Lochaber) v (Millbrae or Lanark) - dependent on outcome

Ties to be played on Sun 1 March 2009 (due to League matches on 14 February)
(Winners of Inverleith v Moray House) or Penicuik v (Bishopton or Strathaven)
(Losers of Isle of Arran v Isle of Mull) or Birkmyre v Deeside – dependent on outcome of Isle of Arran v Isle of Mull