Success Is Brewin In Scottish Schools’ Cup

Scottish Rugby today highlighted the importance of building solid links between school and club rugby at the launch of the Brewin Dolphin Scottish Schools Cup in North Berwick.

Held on the town’s esplanade, to recognise the efforts of last season’s highest placed state school, Head of Community Rugby Colin Thomson pointed to North Berwick High School’s approach to rugby and joined-up thinking as an example of best practice.

 

“Teamwork in all corners of the country between rugby clubs and schools supported by Scottish Rugby and Local Authorities is the key to maximising the opportunities to play rugby,” said Thomson. 

“Through the national club development officer network we continue to work, in partnership, to develop and strengthen these links as they are fundamental to providing avenues for hundreds of young people to experience this great game.” 

Head of P.E. – and the man in charge of Rugby at North Berwick High School – Ronnie Jeffries, paid tribute to his local club for their part in his school’s success. 

“Our system at the school is basically an extension of the education ethos. We try to involve as many of the teachers in the team as possible, using rugby as a means to enrich the boys’ development and use the philosophy of coaching and encouragement in and out of the classroom,” said Jeffries. 

“Working together is the key to our success. We benefit from a great minis section at the local rugby club and the help of parent’s who have completed Scottish Rugby coaching courses. We also have a great relationship with Telford College in Edinburgh which allows us to offer the boys a strength and conditioning programme.” 

Last season Fettes College edged out Stewart’s Melville College in a dramatic nine-try under-18 final (39-28) to lift the silverware for the first time in the school’s history in front of a raucous 5152 crowd. 

Duncan Harrison, Head of Rugby at the College, said: “Winning the competition last year was massive. There was a real buzz around the school before, during and after the final – it was unbelievable, it really galvanized the school. 

“There’s a lot of excitement among the players already as we’re in pre-season just now but the minute the Cup draw goes up on the notice board interest and anticipation will jump up across the school.” 

Glasgow Warriors full-back Peter Horne was part of the last Schools’ Cup winning state school when he lifted the trophy with Bell Baxter in 2007. 

Like North Berwick, the working relationship between his former school, Bell Baxter, and club, Howe of Fife, is becoming increasingly regarded in Scottish rugby as a winning formula. 

“As a player, it really helps if your club and school have a close working relationship as it means that you’re playing regular rugby with your best friends which is great for the team morale,” said Horne. 

“The focus to perform in the Brewin Dolphin Scottish Schools Cup and the combined support of both my club and school encouraged me to work harder on my game and think seriously about making rugby my career. 

“If the young players involved in this season’s competition apply themselves, regardless of what school they go to, then they could make strides towards age-grade and professional rugby or, within a couple years, play for the Scotland team like John Barclay did just three years after lifting the trophy.” 

Over 230 teams will compete in this year’s competition with 18 new schools taking part for the first time. 

Marc Wilkinson, senior divisional director at Brewin Dolphin, added: “We are encouraged to see yet more schools have signed up to take part in the tournament for the first time. The feedback we receive from teachers, parents and participants is always hugely positive and we’re also delighted that so many schools sign up year after year.  It’s a great opportunity for teams to play against schools they might not otherwise face.  

“This is our ninth year as title sponsors, previously as Bell Lawrie, and each year there is a great deal of excitement in all our offices as the tournament kicks off.  And when it comes to finals night, seeing the lively crowd in the national stadium, is very special.” 

Following the 2009 Scottish Rugby Union AGM, where clubs voted for the introduction of an integrated schools and club competition, rugby in Scotland is set to be the subject of much discussion over the coming months. 

Thomson added: “Notwithstanding contractual obligations to Brewin Dolphin in relation to the Schools’ Cup, the national club season structure framework has been agreed by rugby clubs and the school fixtures, including Cup entries, have been set for 09/10. 

“There are in excess of 600 clubs and schools with whom a consultation process is already underway. This will continue up to the Christmas period with the view to implement an agreed structure in 2010/2011”. 

The final of both the under-15 and under-18 Brewin Dolphin Scottish Schools’ Cup will be held on the international pitch at Murrayfield on Wednesday 20 January 2010.


UNDER-18 CUP PRELIMINARY ROUND DRAWS
83 teams, 19 matches, 45 byes (excluding 32 seeded teams)
Ties to be played on or before Wednesday 2 September 2009

EDINBURGH AND LOTHIANS – 16 teams, 4 matches & 8 byes
Craigmount High school v Deans Community High School
Newbattle High School v Leith Academy
St Augustine’s RC High School v Ross High School
Firrhill / Balerno HS v Whitburn Academy
 
Byes
Currie High School
Musselburgh Grammar School
Dunbar Grammar School
Preston Lodge High School
Lasswade High School
The Royal High School
Linlithgow Academy
Trinity Academy
BORDERS – 4 teams, 0 matches & 4 byes
Berwickshire High School
Hawick High School
Kelso High School
Langholm Academy
GLASGOW SOUTH WEST/ AYRSHIRE – 11 teams, 3 matches & 5 byes
Dumfries High School v St Joseph’s College (Dumfries)
Wallace Hall Academy v Girvan Academy
Williamwood High School v Moffat Academy
Byes
Annan Academy
Belmont Academy
Carrick Academy
Douglas Ewart High School
Wellington School
 
GLASGOW NORTH – 13 teams, 3 matches & 7 byes
Bannerman High School v Holyrood Secondary School
Cathkin High School v Calderglen High School
Biggar HS/ Lanark GS v Coatbridge High School
Byes
Eastwood High School
Hamilton College
Jordanhill High School
Kelvinside Academy
Lenzie Academy
Lomond School
Obermory (Oban/ Tobermory)
 
CENTRAL – 10 teams, 2 matches & 6 byes
Denny / Graeme HS v TCS Auchterarder/ Crieff High School
Bo’ness Acad/ G’mouth HS v Lornshill Academy
Byes
Alva Academy
Balfron High School
Monifieth High School
St Mungo’s High School
Stirling / Bannockburn HS
Wallace High School
TAYSIDE & FIFE – 11 teams, 3matches & 5 byes
Arbroath High School v Blairgowrie High School
Breadalbane Academy v Strathmore Schools (Forfar Academy & Webster HS)
Carnoustie High School v Montrose Academy
Byes
Buckhaven High School
Perth Academy
Kinross High School
Buckhaven High School
The Waid Academy
St Leonard’s School (St Ands)
 
NORTH – 18 teams, 4 matches & 10 byes
Culloden Academy v Nairn Academy
Aberdeen South (Portlethen/Mackie) v Meldrum Academy
Lathallan School/ Mearns Acads v Alford Academy
Millburn Academy v Dingwall Academy
Byes
Aberdeen Grammar School
Mintlaw Academy
Aboyne Academy
Shetland Schools
Banchory Academy
Tain Royal Academy
Elgin Schools (Acad &HS)
The Gordon Schools
Ellon Academy
Wick High School
UNDER-18 CUP ROUND 1 DRAWS
64 teams, 32 matches (excluding 32 seeded teams)
Ties to be played on or before Wednesday 9 September 2009
EDINBURGH & LOTHIANS – 12 teams, 6 matches
(Newbattle High School or Leith Academy) v Musselburgh Grammar School
Dunbar Grammar School v Trinity Academy
(Craigmount High School or Deans Comm High School) v Preston Lodge High School
Currie High School v (Firrhill / Balerno HS or Whitburn Academy)
Lasswade High School v The Royal High School
(St Augustine’s RC High School or Ross High School) v Linlithgow Academy
BORDERS – 4 teams, 2 matches
Kelso High School v Langholm Academy
Hawick High School v Berwickshire High School
GLASGOW SOUTH WEST / AYRSHIRE – 8 teams, 4 matches
Carrick Academy v Douglas Ewart High School
Belmont Academy v Annan Academy
(Dumfries High School or St Joseph’s College - Dumfries) v (Williamwood High School or Moffat Academy)
(Wallace Hall Academy or Girvan Academy) v Wellington School
GLASGOW NORTH – 10 teams, 5 matches
(Cathkin High School or Calderglen High School) v Eastwood High School
Jordanhill High School v Lomond School
(Biggar HS/ Lanark GS or Coatbridge High School) v Obermory (Oban/ Tobermory)
Kelvinside Academy v (Bannerman High School or Holyrood Secon School)
Hamilton College v Lenzie Academy
CENTRAL – 8 teams, 4 matches
Monifieth High School v (Bo’ness Acad/ G’mouth HS or Lornshill Academy)
Stirling / Bannockburn HS v (Denny / Graeme HS or TCS Auchterarder/ Crieff HS)
Wallace High School v Balfron High School
St Mungo’s High School v Alva Academy
TAYSIDE & FIFE – 8 teams, 4matches
(Breadalbane Academy or Strathmore Schools) v St Leonard’s School (St Ands)
Perth Academy v Kinross High School
The Waid Academy v (Arbroath High School or Blairgowrie High School)
Buckhaven High School v (Carnoustie High School or Montrose Academy)
NORTH – 14 teams, 7 matches
Wick High School v Tain Royal Academy
The Gordon Schools v Aboyne Academy
Shetland Schools v Ellon Academy
Mintlaw Academy v Elgin Schools (Acad &HS)
(Aberdeen South or Meldrum Academy) v Aberdeen Grammar School
(Millburn Academy or Dingwall Academy) v (Culloden Academy or Nairn Academy)
(Lathallan School/ Mearns Acads or Alford Academy) v Banchory Academy
32 SEEDED TEAMS FROM CUP ROUND 4 2008-09
16 Seeded Teams for Cup Round 3
Bearsden / Douglas Academies
Bell Baxter High School
Boroughmuir High School
Dunfermline High School
Earlston High School
Glenalmond College
Knox Academy
Loretto School
Madras College
Peebles High School
Portobello High School
St Aloysius College
St Columba’s School (Kilmacolm)
Selkirk High School
Strathallan School
The Edinburgh Academy 

16 Seeded Teams for Cup Round 4
Dollar Academy
Fettes College
Galashiels Academy
George Heriot’ School
George Watson’s College
Gordonstoun School
High School of Dundee
High School of Glasgow
Hutcheson’s Grammar School
Marr College
Merchiston Castle School
Morrison’s Academy
North Berwick High School
Robert Gordon’s College
Stewart’s Melville College
The Glasgow Academy 


UNDER-15 CUP PRELIMINARY ROUND DRAWS
108 teams, 44 matches, 20 byes (excluding 16 seeded teams)
Ties to be played on or before Wednesday 2 September 2009
EDINBURGH & LOTHIANS – 22 teams, 8 matches & 6 byes
Beeslack High School v St Augustine’s RC High School
Broughton High School v Currie High School
Musselburgh Grammar School v Deans Community High School
Linlithgow Academy v Craigmount High school
Dunbar Grammar School v Knox Academy
Broxburn Academy v Boroughmuir/ James Gillespies HS
Merchiston Castle School v Penicuik High School
Trinity Academy v Balerno High School
Byes
Firrhill High School
Leith Academy
Newbattle High School
Preston Lodge High School
Ross high School
The Royal High School
BORDERS – 7 teams, 3 matches & 1 bye
Langholm Academy v Hawick High School
Kelso High School v Peebles High School
Jedburgh Grammar School v Earlston High School
Bye 
Berwickshire High School
GLASGOW SOUTH WEST/ AYRSHIRE – 8 teams, 4 matches
Girvan Academy v Dumfries High School
Douglas Ewart High School v Annan Academy
Belmont Academy v St Joseph’s College (Dumfries)
Carrick Academy v Wallace Hall Academy
 
GLASGOW NORTH – 22 teams, 10 matches & 2 byes
St Aloysius College v Rosshall Academy
Eastwood High School v Holyrood Secondary School
Duncanrig Second School v Boclair Academy*
Lenzie Academy v Obermory (Oban/ Tobermory)
St Columba’s (Kilmacolm) v Jordanhill High School
Dalziel High School v Hamilton Grammar School
Cathkin High School v Johnstone High School
Coatbridge High School v Hamilton College
St Andrews RC Secondary (Gl) v Lomond School
John Ogilvie High School v Biggar HS/ Lanark GS
Byes
Calderglen High School
Bearsden/ Douglas Acads
* Boclair Academy have withdrawn. Duncanrig go through to the next round as winners
MIDLANDS – 29 teams, 11 matches & 7 byes
Strathmore School v Perth High School
Grove Academy v Arbroath High School
Harris Academy v Dunfermline High School
Kirkcaldy High School v Balwearie High School
St Mungo’s High School v Inverkeithing High School
Dunblane High School v Bell Baxter High School
Stirling / Bannockburn HS v Crieff High School
TCS Auchterarder v Glenwood High School
Monifieth High School v Morrison’s Academy
St Leonard’s School (St Ands) v Wallace High School
Balfron High School v Buckhaven High School
Byes
Carnoustie High School
Denny High School
Falkirk High School
High School of Dundee
Kirkland High School
McLaren High School
Perth Academy
NORTH – 20 teams, 8 matches & 4 byes
Elgin Schools (Acad &HS) v Ellon Academy
The Gordon Schools v Aboyne Academy
Banchory Academy v Aberdeen Grammar School
Fortrose Academy v Dingwall Academy
Alford Academy v Gordonstoun School
Inverness Royal Academy v Plockton High School
Nairn Academy v Millburn Academy
Aberdeen South (Portlethen/Mackie Acads) v Lathallan School
Byes
Culloden Academy
Kirkwall Grammar School
Meldrum Academy
Nicholson Institute
UNDER-15 CUP ROUND 1 DRAWS
64 teams, 32 matches
Ties to be played on or before Wednesday 9 September 2009
EDINBURGH & LOTHIANS – 14 teams, 7matches
Leith Academy v (Broxburn Academy or Boroughmuir/ James Gillespies HS)
Ross High School v Preston Lodge High School
(Beeslack High School or St Augustine’s RC High School) v (Musselburgh GS or Deans Comm High School)
(Merchiston Castle School or Penicuik High School) v Firrhill High School
(Trinity Academy or Balerno High School) v Newbattle High School
(Dunbar Grammar School or Knox Academy) v (Linlithgow Academy or Craigmount High school)
(Broughton High School or Currie High School) v The Royal High School
BORDERS – 4 teams, 2 matches
(Langholm Academy or Hawick High School) v (Jedburgh Grammar School or Earlston High School)
(Kelso High School or Peebles High School) v Berwickshire High School
GLASGOW SOUTH WEST/ AYRSHIRE – 4 teams, 2 matches
(Carrick Academy or Wallace Hall Academy) v (Douglas Ewart High School or Annan Academy)
(Girvan Academy or Dumfries High School) v (Belmont Academy or St Joseph’s College -Dumfries)
GLASGOW NORTH – 12 teams, 6 matches
(St Andrews RC Second or Lomond School) v Calderglen High School
(St Columba’s - Kilmacolm or Jordanhill High School) v (Cathkin High School or Johnstone High School)
(John Ogilvie High School or Biggar HS/Lanark GS) v (Dalziel High School or Hamilton Grammar School)
(Duncanrig Second School or Boclair Academy) v (St Aloysius College or Rosshall Academy)
(Coatbridge High School or Hamilton College) v (Eastwood High School or Holyrood Secondary School)
(Lenzie Academy or Obermory -Oban/ Tobermory) v Bearsden/ Douglas Acads
MIDLANDS – 18 teams, 9 matches
High School of Dundee v McLaren High School
(Dunblane High School or Bell Baxter High School) v (Monifieth High School or Morrison’s Academy)
Carnoustie High School v (Kirkcaldy High School or Balwearie High School)
(St Leonard’s School or Wallace High School) v (Strathmore School or Perth High School)
(Balfron High School or Buckhaven High School) v Falkirk High School
(Stirling High School or Crieff High School) v Kirkland High School
(Harris Academy or Dunfermline High School) v (TCS Auchterarder or Glenwood High School)
Denny High School v (St Mungo’s High School or Inverkeithing High School)
(Grove Academy or Arbroath High School) v Perth Academy
NORTH – 12 teams, 6 matches
(The Gordon Schools or Aboyne Academy) v (Alford Academy or Gordonstoun School)
Culloden Academy v (Banchory Academy or Aberdeen Grammar School)
(Inverness Royal Academy or Plockton High School) v (Aberdeen South - Portlethen/Mackie Acads or Lathallan School)
Meldrum Acacemy v Nicholson Institute
(Elgin Schools - Acad &HS or Ellon Academy) v (Nairn Academy or Millburn Academy)
Kirkwall Grammar School v (Fortrose Academy or Dingwall Academy)
16 Seeded Teams for Round 3
Galashiels Academy
Madras College
George Heriot’s School
Marr College
George Watson’s College
North Berwick High School
High School of Glasgow
Robert Gordons
Highlanders (Breadalbane/ Pitlochry)
Selkirk High School
Hutchesons’ Grammar School
Stewart’s Melville College
Kelvinside Academy
The Edinburgh Academy
Kinross High School
The Glasgow Academy
 
NEW SCHOOLS THIS SEASON
Balwearie High School
Holyrood Secondary School
Bannerman High School
John Ogilvie High School
Beeslack High School
Kirkland High School
Broxburn Academy
Newbattle High School
Coatbridge High School
Penicuik High School
Falkirk High School
Perth High School
Fortrose Academy
Plockton High School
Glenwood High School
St Andrew's RC Secondary
Hamilton Grammar
Whitburn Academy