Scotland Under-18 Training Squad At Murrayfield

Three new players have been added to the Scotland under-18 squad that will train this Sunday (8 November) at the national stadium.

Lock Andrew Redmayne (Kilmarnock) and flanker Rory Sutherland (Hawick Wanderers) join wing Andrew Hall (Strathallan School) after the trio impressed in club and regional squad sessions.

Absent from the squad of 36 this weekend, however, will be Adam de Ste Croix (Boroughmuir) who misses this session due to a hand injury while Stuart Hogg (Heriot’s), and Aidan McCall Hagan (West of Scotland) remain on the injured list.

Our photo shows Jack Ferguson, one of last season's Scotland U17 development squad players attending the Scotland U18 camp, taking on Belgium at the Millfield Festival 2009

 

 One of last year's Scotland U17 development squad attending the Scotland U18 camp, Jack Ferguson, against Belguim at the Millfield Festival Following Sunday’s session, a further selection will be made for the annual national U18 training camp which takes place on 29 and 30 December in Edinburgh.

In the lead-up to the seasonal camp, selectors will continue to attend club and school fixtures, along with regional sessions that will include a visit to Leeds to watch the Exiles under-18 squad going through their paces in early December.

Scotland under-18 head coach, Grant McKelvey, said: "We're now looking forward to seeing the benefits and progressions from the extra contact time we have had with the players. We’re anticipating the decisions we’ll have to make leading to the final selection and look forward to increasing the intensity at which we work.”

SCOTLAND UNDER-18 TRAINING SQUAD FOR 8 NOVEMBER 2009

FORWARDS
Props

Robin Hislop (Hawick Wanderers) **
Gavin Robertson (Earlston High School/Melrose Wasps)
Alex Allan (Sedbergh School)
Struan Cessford (High School of Dundee)
Craig Davidson (Ayr)
Jo Wasinski (Hampton School)
Hookers
George Turner (Stewart’s Melville College)
Jack MacFarlane (Gourock High School / Glasgow Hawks)
Ryan Hood (Strathallan School)
Fergus Scott (Currie)

2nd rows
Fraser Wem (Hampton School / London Wasps)
George Barnes (Chesterfield RFC)
Andrew Redmayne (Kilmarnock)
Craig Ferguson (East Kilbride)

Back row
Jamie Swanson (Glasgow Academy)*
Lawrie Seydak (Edinburgh Academy)
Malcolm Peacock (George Watson’s College)
Rory Sutherland (Hawick Wanderers)
Mitchell Eadie (Filton College)
Andrew Nagle (Jed Thistle)

BACKS
Scrum halves

Murray McConnell (Lenzie Academy / West of Scotland)*
Johnny Adams (Aberdeen Grammar School)

Stand offs
Fraser Gillies (Edinburgh Academy)
Finn Russell (Stirling County)

Centres
Mark Bennett (Cumnock RFC) *
Jack Bradford (Worksop College)
Michael Crawley (Stewart’s Melville College)
Jack Ferguson (George Watson’s College)
Sam Knudson (Aberdeen Grammar School)
Scott Shankie (East Kilbride)
Jamie Urquart (Dollar Academy)

Back 3
Murray Beckwith (Marr College)*
Harris Jones (Merchiston Castle School)*
Ross Inglis (Calderside Academy / Hamilton)
Doug Day (Paviours RFC)
Andrew Hall (Strathallan School)

Not considered due to injury

Stuart Hogg (Heriot’s) **
Aidan McCall Hagan (West of Scotland)
Ben Johnstone (Stewart’s Melville College)
Adam de Ste Croix (Boroughmuir)
Tom Stevens (BATS)

 * Member of National Academy supported by AIS (Area Institute of Sport)
** Member of National Academy supported by Scottish Rugby

Forthcoming Fixtures

Scotland under-18 v France under-18     Sunday 14 March (venue and k/o tbc)
Scotland under-18 v Wales under-18     Sunday 21 March (venue and k/o tbc)
Leeds Select v Scotland under-18          Sunday 28 March (venue and k/o tbc)
6N U18 Festival  
Scotland under-18 v Italy under-18       Friday 2 April
Scotland under-18 v England under-18  Tuesday 6 April
Scotland under-18 v Ireland under-18   Saturday 10 April