John Wants Young Scots To Get Physical

Scotland under-20 will look to “impose their game” in the side’s crucial final Pool C game against Tonga at the Club Atletico Estudiantes, Argentina (kick-off 5pm BST).

Both Tonga and the Scots have suffered heavily at the hands of Pool C opponents Australia and South Africa and now must win this final match to be in with a chance of making the 5th to 8th place play-off phase of the championship where, in 2009, Scotland met and defeated the south-sea islanders (28-25) in the final to finish ninth in the world.

Scotland under-20 will look to “impose their game” in the side’s crucial final Pool C game against Tonga at the Club Atletico Estudiantes, Argentina (kick-off 5pm BST).

Both Tonga and the Scots have suffered heavily at the hands of Pool C opponents Australia and South Africa and now must win this final match to be in with a chance of making the 5th to 8th place play-off phase of the championship where, in 2009, Scotland met and defeated the south-sea islanders (28-25) in the final to finish ninth in the world.

Scotland head coach Eamon John, said: “For the past week our focus has been on looking forward and not back. We need to keep our mind and bodies fresh so the players can go out there, perform and achieve.

“Last season’s game against Tonga was a tough, confrontational match; and I don’t expect anything less this time round. They’re a typical island team, very physical, but we’ve identified ways in which we think we can hurt them.”

The Scotland under-20 backs see the return of new Glasgow Warriors recruits Duncan Weir (stand-off) and Alex Dunbar (centre) – the latter reforming a physical centre partnership with Sale Sharks’ Jonny Kennedy, established in the Six Nations but prevented by injury so far in the World Championships.

Full-back Tom Brown also returns to the starting back line and is joined by Michael Tait and Dougie Fife who keep their places on the wing.

In the forwards Alun Walker and Nicky Little, who both started against Australia, return to the front-row, regular starters Michael Maltman and Robert Harley come in at open and blind-side flanker respectively while the ever present captain Stuart McInally leads from number 8.

John added: “I’m looking for our players to concentrate on the areas we’ve identified to impose our game. We want to dominate the Tongan set-piece, get our starting plays right and build from there, so Tonga have to react to us and our game.

“This is an important game for Scottish Rugby’s best young players who need to come to the table in this match.”

Scotland team to play Tonga at the Club Atletico Estudiantes, Parana (kick-off 1pm Argentina time, 5pm BST)

15 Tom Brown (Edinburgh Accies)*

14 Michael Tait (Newcastle Falcons)
13 Jonny Kennedy (Sale Sharks)
12 Alex Dunbar (Glasgow Warriros)
11 Dougie Fife (Currie)**

10 Duncan Weir (Glasgow Warriors)*
9 Alex Black (Leeds Carnegie)

1 Anthony Kent (London Scottish)
2 Alun Walker (Currie)
3 Nicky Little (Hawick)*
4 David Denton (Edinburgh Rugby)
5 Grant Gilchrist (Stirling County)*
6 Robert Harley (Glasgow Warriors)
7 Michael Maltman (Heriot's)**
8 Stuart McInally (Edinburgh Rugby) CAPTAIN

Substitutes
16 Adam Fedorciow (University of Bath)
17 George Hunter (Glasgow Hawks)
18 Callum Stidston-Nott (London Scottish)
19 Russell Weir (Loughborough Students)
20 Matthew Scott (Currie)**
21 James Johnstone (Currie)*
22 Callum MacBurnie (Moseley)

* Denotes a member of the Scottish National Contracted Academy
** Denotes a member of the Scottish Rugby National Academy supported by the Scottish Institute of Sport

IRB JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP POOLS
Pool A: New Zealand (holders), Wales, Samoa and Fiji
Pool B: England, France, Ireland and Argentina
Pool C: South Africa, Australia, Scotland and Tonga
Saturday 5 June - Australia 58-13 Scotland, Estadio CA Colon, Santa Fe
Wednesday 9 June - South Africa 73-0 Scotland, Estadio CA Colon, Santa Fe
Sunday 13 June - Scotland v Tonga, Club Atletico Estudiantes, Parana (kick-off 2pm Argentina time, 6pm BST)

MATCH DAY 4: THURSDAY 17 JUNE**
2nd fourth v 3rd fourth, Parana
3rd third v best fourth, Parana
3rd runner-up v best third, Santa Fe
2nd runner-up v 2nd third, Santa Fe
2nd winner v 3rd winner, Rosario
Best winner v best runner-up, Rosario

MATCH DAY 5: MONDAY 21 JUNE**
Winner Match 19 v Winner Match 20, Parana
Loser Match 19 v Loser Match 20, Parana
Loser Match 21 v Loser Match 22, Santa Fe
Winner Match 21 v Winner Match 22, Santa Fe
Loser Match 23 v Loser Match 24, Rosario
Winner Match 23 v Winner Match 24, Rosario