Young Scots Win Sets Up Tongan Rematch

Scotland under-20 27-3 Tonga under-20

Scotland under-20 set up a repeat of today’s pool C victory over Tonga (27-3) having been draw against the south-sea islanders in the knock-out stages of the IRB Junior World Championships in Argentina.

Seeded in ninth from the pool results sees Scotland tied with Tonga (12th) in the semi-final of ninth place play offs.

Scotland under-20 head coach, Eamon John, said: "We are delighted with the win today because there was a lot of pressure on us, on both teams having lost to South Africa and Australia. So to get the result and the win today we are really, really pleased.”

Scotland under-20 set up a repeat of today’s pool C victory over Tonga (27-3) having been draw against the south-sea islanders in the knock-out stages of the IRB Junior World Championships in Argentina.

Seeded in ninth from the pool results sees Scotland tied with Tonga (12th) in the semi-final of ninth place play offs.

Scotland coach Eamon John: "We are delighted with the win today because there was a lot of pressure on us, on both teams having lost to South Africa and Australia. So to get the result and the win today we are really, really pleased.”

In today’s match, stand-off Duncan Weir helped settle Scottish nerves with a fourth minute penalty before Jonny Kennedy crossed for Scotland’s first try of the tournament after 13 minutes.

Weir converted the score before slotting another penalty after two Tongan missed attempts.

HALF TIME: 13-0

Tonga took just two minutes of the second-half to get on the score board when scrum-half Manu Soatame made amends for his earlier miss with a kick at goal however Scotland crushed any hopes of a Tongan fight-back with tries from back-row Michael Maltman and captain Stuart McInally – both converted by Weir, 27-3.

Scotland captain, Stuart McInally, said: "I was very happy with the way we played. We showed some real ambition in attack and defence. I am really proud of our guys, we showed some real character."

Scotland will face Tonga in the ninth-place semi-final on Thursday (17 June) at the Club Atletico Estudiantes, Paraná (kick-off 3.15pm local time, 7.15pm BST) with the winner playing either Ireland or Samoa in the final.

FULL TIME: 27-3

Scotland team
Tom Brown; Michael Tait, Jonny Kennedy, Alex Dunbar, Dougie Fife; Duncan Weir, Alex Black; Anthony Kent, Alun Walker, Nicky Little, David Denton, Grant Gilchrist, Robert Harley, Michael Maltman, Stuart McInally CAPTAIN
Substitutes (all used)
Adam Fedorciow (on for Walker), George Hunter (on for Little), Callum Stidston-Nott (on for Harley), Russell Weir (on for Black), Matthew Scott (on for Dunbar), James Johnstone (on for Kennedy), Callum MacBurnie (on for Tait)
* Denotes a member of the Scottish National Contracted Academy
** Denotes a member of the Scottish Rugby National Academy supported by the Scottish Institute of Sport

Standings after the pool stage

1 New Zealand 
2 Australia
3 England
4 South Africa
5 France
6 Wales
7 Argentina
8 Fiji
9 Scotland
10 Ireland
11 Samoa
12 Tonga

KNOCKOUT PHASE (kick-off times are local, add four hours for BST)

9th Place Semi Final
Thursday 17 June – Ireland v Samoa, Atletico Estudiantes, Parana (kick-off 1pm)
Thursday 17 June – Scotland v Tonga, Club Atletico Estudiantes, Parana (kick-off 3.15pm)
5th Place Semi Final
Thursday 17 June – Wales v Argentina, Estadio CA Colon, Santa Fe (kick-off 2pm)
Thursday 17 June – France v Fiji, Estadio CA Colon, Santa Fe (kick-off 4.15pm)
Semi Finals
Thursday 17 June – Australia v England, Estadio El Coloso del Parque, Rosario (kick-off 2.10pm)
Thursday 17 June – New Zealand v South Africa, Estadio El Coloso del Parque, Rosario (kick-off 4.30pm)

11th Place Play-off
Monday 21 June – Loser Match 19 v Loser Match 20 Club Atletico Estudiantes, Paran? (kick-off 2.15pm)
9th Place Play-off
Monday 21 June – Winner Match 19 v Winner Match 20 Club Atletico Estudiantes, Paran? (kick-off 12 noon)
7th Place Play-off
Monday 21 June – Loser Match 21 v Loser Match 22 Estadio CA Colon, Santa Fe (kick-off 12 noon)
5th Place
Monday 21 June – Winner Match 21 v Winner Match 22 Estadio CA Colon, Santa Fe (kick-off 2.15pm)
3rd Place Play-off
Monday 21 June – Loser Match 23 v Loser Match 24 Estadio El Coloso del Parque, Rosario (kick-off 4.45pm)
Final
Monday 21 June – Winner Match 23 v Winner Match 24 Estadio El Coloso del Parque, Rosario (kick-off 7.10pm)