Scots Post Ten Tries In Fira Opener

FIRA/AER Tier 1 Under-18 Championship

Scotland 65 Romania 3

Scotland posted ten tries in the heat of Tarbes this afternoon as they began their Tier 1 campaign with a disciplined and decisive victory over their Romanian counterparts.

As expected the Romanians were well-conditioned athletes, so much so that they took an early lead, but the Scots fought back to gain the upper hand up front and their dominance in scrum and lineout was a key factor in the result.

Second-half sub Alex Glashan scored one of the Scots' ten tries today 

Scotland under-18 head coach Grant McKelvey said: “We controlled the game once we got into it after a testing first 10-15 minutes.

“Romania had phases of possession but I was pleased that we kept our shape in defence and we made good use of our pace out wide in attack.

“Danny Kennedy made an excellent contribution at No 8.  He controlled the ball well at the base of the scrum and provided us with real dynamism there.

“Once again the players’ work-rate was evident today and that was a good effort in 70-80 degrees heat on a rock-hard pitch.”

Scotland, who led 22-3 at the interval, scored tries through Jamie Farndale (2), Rory Hughes (2), Jamie Bhatti, Robbie Fergusson, Sam Hidalgo Clyne, Alex Glashan and Scott Steele.  Tommy Allan also grabbed a try and landed six conversions and a penalty.

Scotland under-18 now face their German counterparts in Lourdes on Tuesday kick-off 7pm local time (6pm BST) and McKelvey is determined that the confidence they should derive from tonight’s victory will be built on then.

Today’s Scotland under-18 (squad)

15 Josh Welsh (Selkirk)

14 Jamie Farndale (Edinburgh Academy)*
13 Keith Buchan (Strathallan)
12 Chris Auld (Dumfries/Austin Friars School) CAPTAIN
11 Corey Venus (Leicester Tigers/Leicester College)

10 Tommy Allan (London Wasps/RGS High Wycombe)
9 Scott Steele (Dumfries/Merchiston Castle School)*

1 Jamie Bhatti (Stirling County)
2 Russell Anderson (Langholm)
3 Callum Maguire (Berwick)
4 Callum Templeton (Dumfries)*
5 Adam Barnett (GHA/Mearns Castle School)
6 Alex Henderson (Strathallan)
8 Danny Kennedy (Congleton)
7 Will Bordill (Sale Sharks/Sandbach School)

Substitutes
16 Jonathan Matthews (Leeds Carnegie/Prince Henry’s Otley)
17 Robby Wilson (Boroughmuir/Dunbar GS)*
18 Colin Hutton (Stirling County)
19 Adam Sinclair (Stirling County/Loretto)
20 Stuart Graham (Hawick PSA)
21 Alex Glashan (Edinburgh Academy)*
22 Sam Hidalgo Clyne (Merchiston Castle School)
23 Adam Ashe (Stirling County)
24 Robbie Fergusson (Ayr)
25 Matthew Lamb (Stirling County)
26 Rory Hughes (GHA/Glasgow Met College)*

* = Member of Player Performance Development Programme supported by Area Institutes of Sport