Scots Romp To Fira Final

FIRA/AER Tier 1 Under-18 competition:

Scotland 87 Germany 3

Scotland made it 22 tries in two games in France as they comprehensively dismantled their German counterparts in Lourdes tonight.

The young Scots ran in 12 tries to follow up their haul against Romania last weekend and will now play Italy in La Louberre near Tarbes on Saturday to determine the winners of the tier.

 

Tommy Allan scored 37 points in the Scots' win 

Head coach Grant McKelvey said: “We set our stall out with the players that we wanted a big score and that we also wanted to maintain our shape and our discipline – that’s what the players delivered.

“We posted a big score and there were some excellent individual performances.  Some people were playing for their positions in the final match on Saturday so we’ll have some decisions to make now.”

McKelvey once again praised the contribution of Dumfries second-row Callum Templeton.  “He has played every minute of every game for us.  He is the glue that holds our front five together and he did particularly well for us,” he added.

Scotland, who led 45-0 at half-time, scored tries through Rory Hughes, Robbie Fergusson, Adam Sinclair, Alex Glashan, Sam Hidalgo Clyne, Johnny Matthews, Tommy Allan (2), Matthew Lamb (2), Templeton and Jamie Farndale.  Allan converted all 12 scores and, for good measure, got the scoring underway with an early penalty.  Allan’s points haul from the game was 37.

Saturday’s match against Italy – who qualified for the final with a win over Georgia tonight – will kick-off at 1pm BST.

Scotland under-18

15 Sam Hidalgo Clyne (Merchiston Castle School)

14 Rory Hughes (GHA/Glasgow MET College)*
13 Robbie Fergusson (Ayr)
12 Chris Auld (Dumfries/Austin Friars School) CAPTAIN
11 Matthew Lamb (Stirling County)

10 Tommy Allan (London Wasps/RGS High Wycombe)
9 Alex Glashan (Edinburgh Academy)*

1 Robby Wilson (Boroughmuir/Dunbar GS)*
2 Jonathan Matthews (Leeds Carnegie/Prince Henry’s Otley)
3 Colin Hutton (Stirling County)
4 Adam Sinclair (Stirling County/Loretto)
5 Callum Templeton (Dumfries)*
6 Adam Barnett (GHA/Mearns Castle School)
8 Adam Ashe (Stirling County)
7 Stuart Graham (Hawick PSA)

Subs: Jamie Farndale (Edinburgh Academy)* for Hughes (35 mins), Scott Steele (Dumfries/Merchiston Castle School)* for Glashan (45 mins), Russell Anderson (Langholm) for Matthews (45 mins), Will Bordill (Sale Sharks/Sandbach School) for Barnett (50 mins), Keith Buchan (Strathallan) for Hidalgo Clyne (50 mins), Josh Welsh (Selkirk) for Auld (54 mins) and Corey Venus (Leicester Tigers/Leicester College) for Lamb (60 mins).

*= Member of Performance Rugby Development Programme supported by Area Institutes of Sport