U16S Compete For Capital Honours

The top under-16 players from Edinburgh and the Borders will go head-to-head on the back pitches of Murrayfield Stadium this Wednesday (KO 7.30pm) to compete for the honour of representing Edinburgh Rugby in an age-grade clash with their Glasgow Warriors counterparts the following week.

The back pitches will also host the Glasgow v Caledonia clash (KO 6pm), from which the Glasgow Warriors side will be selected.

The games are part of a revised performance pathway for the nation's top young players, which sees the two professional clubs fielding sides at under-16, 17 and 18 in an annual series of inter-city fixtures as part of the national selection process.

Edinburgh Rugby's U18s have already stolen a march on the Warriors, with a 15-5 win in the wind and rain last Wednesday.

The attention now turns to the under-16s, who must first compete for place in the derby this Wednesday, before taking to the field in the black and red the following week.

Edinburgh U16

15 Saul Melvin-Farr (Edinburgh Academy/Currie RFC)

14 Alex Costin (Loretto)
13 Calum Young (George Watson's College)
12 Cameron Gray (Balerno HS/Currie RFC)
11 Robbie Nairn (Currie CHS/Currie RFC)

10 Adam Hastings (George Watson's College)
9 Aaron Porteous (Stewart's Melville College)

1 Ross Gordon (Stewart's Melville College)
2 Connor Davidson (George Watson's College)
3 Malcolm Jack (Edinburgh Academy/Currie RFC)
4 Rory Evans (George Watson's College)
5 Luke Crosbie (West Calder HS/Currie RFC)
6 Angus Coull (George Watson's College)
7 Ben Kenderdine (Merchiston Castle School/Musselburgh RFC)
8 Scott McGinley (Currie CHS/Currie RFC)

Substitutes
16 Ethane Roulstone (North Berwick HS/North Berwick RFC)
17 Blair Ketteringham (Stewart's Melville College)
18 Jamie Hamilton (Stewart's Melville College)
19 Ali Greig (Stewart's Melville College)
20 Dan Nutton (Merchiston Castle School)
21 Finn Murphy (George Heriot's School/Heriot's RC)
22 Ross McCann (Royal High)
23 Luke Taylor (Edinburgh Academy/Musselburgh RFC)
Borders U16

15 Josh Raggio (Earlston HS/Melrose RFC)

14 James Donaldson (Earlston HS/Melrose RFC)
13 Grant Huggan (Hawick HS/Hawick Albion)
12 George Taylor(Earlston HS/Melrose RFC)
11 Darcy Graham (Hawick HS/Hawick Albion)

10 Elloit Stewart (Jed GS/Jed Thistle RFC)
9 Gary Munro (Jed GS/Jed Thistle RFC)

1 Oliver Ryan_ (Jed GS/Jed Thistle RFC)
2 Craig Cowan (Jed GS/Jed Thistle RFC)
3 Blair Robertson (Kelso HS/Kelso RFC)
4 Harry Borthwick (Berwick Academy/Berwick RFC)
5 Neil Turnbull_ (Galashiels Academy/Gala Red Triangle)
6 Grant Paxton (Jed GS/Jed Thistle RFC)
7 Shane Arnstrong (Jed Thistle RFC)
8 Ewan Pflug (Galashiels Academy/Gala Red Triangle)

Substitutes
16 Fraser Renwick (Hawick HS/Hawick Albion)
17 Robbie Linton (Hawick HS/Hawick Albion)
18 William Napier (Peebles HS/Peebles RFC)
19 Andrew Mitchell (Galashiels Academy/Gala Red Triangle)
20 Matthew Mallin (Hawick HS/Hawick Albion)
21 Mark Amos (Galashiels Academy/Gala Red Triangle)
22 Ewan Runciman (Earlston HS/Melrose RFC)
23 Rory Marshall (Jed Thistle RFC)


UNDER-18
Edinburgh 22-13 Borders"
Glasgow 12-42 Caledonia"

Edinburgh Rugby 15-5 Glasgow Warriors
Scottish Select 15-23 Scottish Exiles

UNDER-16
Wednesday 20 February " Edinburgh v Borders, Murrayfield (KO 7.30pm)
Wednesday 20 February " Glasgow v Caledonia, Murrayfield (KO 6pm)"

Wednesday 27 February " Edinburgh Rugby Blacks v Glasgow Warriors Whites (KO 6pm)"
Wednesday 27 February " Edinburgh Rugby Reds v Glasgow Warriors Blacks (KO 7.30pm)"

UNDER-17
Wednesday 6 March " Edinburgh v Borders, Murrayfield (KO 7.30pm)"
Wednesday 6 March " Glasgow v Caledonia, Murrayfield (KO 6pm)"
Wednesday 13 March " Edinburgh Rugby Blacks v Glasgow Warriors Whites, Murrayfield (KO 6pm)
Wednesday 13 March " Edinburgh Rugby Reds v Glasgow Warriors Blacks, Murrayfield (KO 7.30pm)