National under-16 development camp squad announced

Some 52 players have been selected to attend a five-day residential national under-16 player development camp from 14-18 October 2013.

The squad was selected following the recent Scottish Exiles under-16 programme, regional under-15 key national themes’ camps and under-16 local player pathway programmes, which have taken place across the country.

The players were identified and selected after performing strongly during the key national theme camps held in April, playing well for their respective local under-16 pathway squads in August and following previous performances for their clubs and schools.

The coaching team at the camp will include Scottish Rugby’s six regional academy coaches, the Scotland under-16 development squad coaches and Caithness development officer Colin Sangster, with support from Scottish Rugby’s national specialist skills coaches.

Following the camp, players will have the opportunity to earn selection into their respective regional under-16 programmes, leading into the national under-16 selection fixtures. These fixtures will be used as part of the ongoing, season-long selection process for the Scotland under-16 development squad which will be selected in March 2014.

As well as the regional programmes based in Scotland, eligible players who are not based in Scotland will also have the chance to earn selection as part of Scottish Rugby’s exiles programme.

National under-16 development camp squad

Backs

Michael Manning (Ayr), Charlie Shiel (Royal High School/RHC), Callum Addy (Ellon), Harry Warr (Tarporley HS/Bowden RFC), Stafford McDowell (Stewarty), Aaron McColm (Selkirk HS), Euan Fox (HS of Dundee/Dundee Eagles), Roddy Main (North Berwick HS), Paul Paxton (Huntly RFC), Ben Morris (Merchiston Castle School), Cameron Hutchison (North Berwick HS), Charlie Lonergan (St Aloysius/GHA), Mark New (Mackie), Gregor Haldane (Dollar), Gregor Paxton (Kilmarnock/Grange Academy), Ben Eynon (Glenalmond College/Perthshire), Andrew Graham (Stirling County), James Maddrell (St Ninians HS/Vagabonds RFC), Ross McCann (Royal High School/RHC), Ross McFarlane (Howe of Fife), Aaron Purewal (Hutchesons GS/West of Scotland), Jack Bruce (Strathallan School), Peter Steel (Biggar HS/Biggar), Lewis Berg (Preston Lodge RFC), Aaron Tait (Ayr), Aidan Turner (Gala Academy/Gala RT), Keiran Bremner (Howe of Fife)

 
Forwards

Ross Dunbar (Linlithgow Academy/Linlithgow), Paul Cairncross (East Kilbride/Calderglen HS), Sam Bate (Merchiston Castle School), Finlay Richardson (Merchiston Castle School), Ryan Dunlop (Ayr), Cameron Gilchrist (Austin Friars School/Moffat), Keir Hail-Brown (Stirling County), Liam Brymer (Stirling County), Cameron Harrison (St Kentigern’s Academy/Currie), John Gardner (North Berwick HS), Euan Milton (Highland), Andrew Horne (Preston Lodge RFC), Mathew Nortcotte (Ardrossan), Hamish Bain (Portobello), Damon Little (Langholm), Alan Gregory (Kings, Ely/Cambridge RFC), Lachlan McLean (Edinburgh Academy/Boroughmuir), Fergus Haig (Fettes Colleege/Heriots), Craig McCall (West of Scotland), Jake Knight (John Cabot Academy/Bath RFC), Matt Fagerson (Strathallan School), Thomas Hamilton (Musselburgh GS/Musselburgh), Fraser Curran (St Aloysius/GHA), Ryan Sweeney (Glasgow Academy/Glasgow Hawks)

Regional under-16 and Scotland under-16 programme

29 December - National development session

26 February - National U16 selection fixtures (Murrayfield)

5 March - National U16 selection fixtures (Murrayfield)

16 March - Scotland U16 national trial (including selected exiles players)

21 - 23 March - Scotland U16 preparation camp

28 - 30 March - Scotland U16 preparation camp and match

5 or 6 April - Scotland U16 preparation day (TBC)

12 - 19 April - Wellington U16 festival