Edinburgh and Glasgow triumph in regional ties

The second round of the under-17 regional development programme would see Edinburgh and Glasgow triumph over Caledonia and The Borders respectively.

Callum McNeil (left) and Jonny McCorkindale (right) played for The Borders and Glasgow repectively

The first game of the evening was between the two winners in in the first round of competition, Caledonia and Edinburgh, the latter running out as 55-5 winners.

Full-back Saul Melvin-Farr, wing Luke Taylor and back-row Jonathan Goldring all grabbed a brace with lock Luke Crosbie, wing Alex Costin and Chris Davies scoring the other tries for Edinburgh. Stand-off Blair Kinghorn slotted four of the five conversions, with replacement Calum Young kicking the other.

Caledonia captain Lyall Archer, scored his side’s only points of the game, crossing the whitewash for a try.

In the latter of the matches, Glasgow brushed aside The Borders, in a tight contest which ended 26-27.

Glasgow ran in four tries, with replacement Jack Calder successfully converting three of the scores. Captain Lee Shott, fellow lock Ross Hay, back-row Ryan Sweeney and replacement Rowan Armstrong all crossed the line for the Glasgow team.

Their opposition The Borders,  managed to score three tries from centres Sean Chapman and Criag Pringle, with wing Darcy Graham grabbing the other. Back-row Shane Armstrong converted one of the tries.

The teams

Edinburgh Squad: Saul Melvin-Farr (Edinburgh Academy); Alex Costin (Loretto School), Ali Greig (Stewart’s Melville College), Ronan Kerr (George Watson’s College), Luke Taylor (Edinburgh Academy); Blair Kinghorn (Edinburgh Academy), Aaron Porteous (Stewart’s Melville College); Ross Gordon (Stewart’s Melville College),  Jamie Hamilton (Stewart’s Melville College), Craig Stewart (Biggar RFC), Luke Crosbie (West Calder High School/Currie RFC), Calum Hunter-Hill CAPTAIN (Stewart’s Melville College), Scott McGinley (Edinburgh Academy/Currie RFC), Ben Kenderdine (Merchiston Castle School) and Jonathan Goldring (Holyrood High School/Boroughmuir RFC).

Replacements: Malcolm Jack (Edinburgh Academy), Mark Latta (Edinburgh BATs), Michael Morrison (Musselburgh Grammar School/ Musselburgh RFC), Zach Mercer (Merchiston Castle School), Calum Davidson (George Watson’s College), Calum Young (George Watson’s College), Cameron Gray (Merchiston Castle School) and George Archibald (Craigmount High School/Boroughmuir RFC).

Caledonia Squad: Callum Nichol (Strathallan School); Connor Holburn (Strathallan School), Callum Tawse (Robert Gordon’s College), Marshall McLeod (High School of Dundee), Andrew McKenzie (Dunfermline RFC); Josh Henderson (Strathallan School), Fionnlagh Call (Highland RFC); Lyall Archer CAPTAIN (Highland RFC), Connor Crawford (Queen Anne High School/Dunfermline RFC), Adam Nichol (Queen Anne High School/Dunfermline RFC), Angus Grindlay (Aberdeen Wanderers RFC), Jamie Berrisford (Mackie RFC), Duncan Wither (Glenalmond College), Matthew Emmison (Ellon RFC/Aberdeen Grammar RFC) and Bruce Flockhart (Highland RFC).

Replacements: Danny Dineen (Dollar Academy/Stirling County RFC), Conner Kelly (Queen Victoria School), Owen Jackson (Robert Gordon’s College/Mackie RFC), Jack Dingwall (Highland RFC), Rory Brown (Kirkcaldy RFC), Daniel Polatajko (Stirling County RFC), Jordan Thompson (Highland RFC) and Henry Sampson (High School of Dundee).

Glasgow squad: Sam Gray (Prestwick Academy/Ayr RFC); Oscar Welsh (Kelvinside Academy/Glasgow Hawks), Stafford McDowell (Stewartry RFC), Sandy McCallum (Douglas Academy/ West of Scotland RFC), Fraser Hemming (West of Scotland RFC); Jonny McCorkindale (Wellington School/ Ayr RFC), Andrew Simmers (Glasgow Academy/Glasgow Hawks RFC); Christian White (Austin Friars St. Monica’s School/ Dumfries RFC), Craig Willis (Lenzie Academy/Glasgow Hawks), Scott Patrick (Mearns Castle  School/Whitecraigs RFC), Lee Scott CAPTAIN (Dumfries RFC), Ross Hay (Belmont Academy/Ayr RFC), Nick Moore (St Aloysius’ College), Walker Graham (Hutcheson’s Grammar School/GHA RFC) and Ryan Sweeney (Glasgow Academy/West of Scotland RFC).

Replacements: Rowan Armstrong (Ardrossan RFC), Brian Kelly (Ayr RFC), Chris Gibson (Shawlands Academy/Cartha Queens Park RFC), Matthew Northcotte (Ardrossan RFC), Kyle Lindsay (Dumfries RFC), Sam Graham (Hillpark Secondary School/Cartha Queens Park RFC), Jack Calder (Kelvinside Academy/Glasgow Hawks RFC) and Campbell Scott (Hutcheson’s Grammar School/GHA RFC).

Borders team: Callum McNeil (Jed Thistle RFC); Darcy Graham (Hawick High School/Hawick Wanderers), Sean Chapman (Hawick High School/Hawick Wanderers), Craig Pringle (Loretto School/Melrose RFC), Josh Raggio (Edinburgh College/Melrose RFC); Rory Smith (Jedburgh Grammar School), Mark Amos (Galashiels Academy/Gala Wanderers); Robbie Linton (Hawick High School/Hawick Wanderers), Craig Cown (Jedburgh Grammar School/Jed Thistle RFC), Blair Robertson (Kelso Quins RFC), Harry Borthwich (Gosforth Academy/Berwick RFC), Robbie McLean (Hawick HS/Hawick Wanderers), Robert Smith (Oatridge College/Peebles RFC), Kieran Dunbar (Kelso High School/Kelso Quins RFC) and Shane Armstrong (Jed Thistle RFC).

Replacements: Fraser Renwick (Hawick High School/Hawick Wanderers), Alasdair Howaston (Selkirk High School/Selkirk Youth Club), William Napier (Peebles RFC), Stuart Allison (Earlston High School/Melrose RFC), Neil Turnbull (Galashiels Academy/Gala Wanderers), Oliver Ryan (Jedburgh Grammar School/Jed Thistle RFC), Robbie Douglas (Jedburgh Grammar School/Jed Thistle RFC) and Rory Marshall (Jed Thistle RFC).