Donaldson names extended under-18 squad

Scotland under-18 head coach, Ally Donaldson, has named a 40-man squad of home-based players for a training camp to be held at BT Murrayfield later this month.Blair Kinghorn in action for Scotland under-18s last year

The camp will give Donaldson and his assistant coaches, Andy Henderson and Ben Cairns, the opportunity to have a closer look at the players before they reduce the group to a 26-man squad in January.

Donaldson will also be attending a Scottish Exiles camp in Doncaster this weekend.

Included is Daniel Suddon, son of former Hawick player Keith Suddon, Matt Fagerson, younger brother of Glasgow Warriors’ Zander Fagerson and Ben Appleson, son of former Scotland A and 7s player Mark Appleson.

The Scotland under-18 squad will gather for the three-day camp to prepare for a fixture against England in Stirling on Sunday 6 March 2016, ahead of an inaugural 5 Nations tournament in April 2016.

Ally Donaldson, who is also director of rugby at George Watson’s College, said: “This month’s camp is hugely significant for us, as it’s our first opportunity to work with this group of players.

“We have further camps in February and March, as our preparations continue for our game against England and the 5 Nations tournament.

“At this stage we have only included home-based players, although we’ll be adding in exiles in the New Year, which will increase the competition for places.”

Scotland Under-18 Squad for December training camp

Forwards

Connor Clark - Stirling County/McLaren High School
Ross Dunbar* - Stirling County/Linlithgow Academy
Calum Eastwood - George Watson's College
Lewis Mclean* - Strathallan School
Euan McLaren - Dollar Academy
Robbie Smith* - Ayr RFC
Paul Cairncross* - East Kilbride RFC/ Kelvinside Academy
Finn Hobbis* - North Berwick RFC/ North Berwick High School
Daniel Suddon* - Hawick Wanderers
Jamie Hodgson - Stewart Melville College
Euan Jackson - Peebles RFC/ Peebles High School
Kenneth Drummond - George Watson's College
Dean Roger - Highland RFC
Andrew Horne* - Preston Lodge RFC
Matt Fagerson* - Strathallan School
Callum Cruikshank* - Dollar Academy
Jack Bruce* - Strathallan School
Fergus Haig* - Fettes College
Ruari Campbell - Melrose RFC/ Earlston High School
Ryan Sweeney - The Glasgow Academy
Lloyd Clark - Moffat RFC/ Austin Friars School
Ross Jackson - Biggar RFC

Backs

Harry Warr - Dollar Academy
Kaleem Baretto* - Glenalmond College
Fraser Peters - George Watson's College
Kyle Brunton* - Hawick Wanderers
Grant Hughes* - Dollar Academy
Murray Scott - George Watson's College
Mark New* - Strathallan School
Cameron Hutchison* - North Berwick RFC/ George Heriots School
Stafford MacDowell - Merchiston Castle School
Robbie Yourston - Jed Thistle RFC
Patrick Anderson - Melrose RFC
Ben Enyon* - Strathallan School
Paul Paxton - Ellon RFC/ Aberdeenshire RFC
Liam Cook - Musselburgh RFC/ Loretto School
Jack Patterson - Fettes College
Aaron Tait* - Merchiston Castle School
Ben Appleson* - The Edinburgh Academy
Logan Trotter - Stirling County RFC

*BT Sport Scottish Rugby Academy Stage 2 Players