Scotland Women U18 7s name squad for second Home Nations tournament

Scotland Women U18 7s have named their team for the second leg of the Home Nations U18 7s (Saturday 21 and Sunday 22 July in Birmingham).

The squad will be targeting an improved finish in England after a strong start in the opening tournament at home in Edinburgh.

A core of nine players that competed in the first leg are reselected while Eilidh Shearer, Lorna Farquhar and India Birrell join the squad of 12.

Scotland’s top try-scorer from the first leg, Evie Wills, and kicker, Meryl Smith, are not available for selection for this weekend.

Scotland Women U18 7s Head Coach, Graeme Blackhall, said: “I'm very pleased with how far the tea has developed and the second leg this weekend will pose different challenges for the squad.

Three new players will get the opportunity to represent their country, which is credit to the hard work they put in from the beginning of the programme.”

Scotland will open their tournament against hosts, England, before taking on Wales in their second match and close the day’s play against leg one winners, Ireland.

Their fixtures on the second day of competition will be determined by standings at the end of the round-robin on the first day.

Scotland Women U18s 7s Team Selection

Home Nations U18 7s; Birmingham, Saturday 21 and Sunday 22 July

 

1. Beth Streets (Stirling County)

2. Katie McLaren (Stirling County)

3. Evie Gallagher* (Stirling County)

4. Sarah Denholm (Biggar)

5. Ciara McCulloch (Murrayfield Wanderers)

6. Chloe McCue (Murrayfield Wanderers)

7. Eve Thomson (Hillhead Jordanhill)

8. Eva Donaldson (Stirling County)

9. Ellie Clark (Stirling County)

10. Eilidh Shearer (Oban High School / Oban Lorne)

11. Lorna Farquhar (Stirling County)

12. India Birrell (Ayr)

 

*Training with Scotland Women 7s

Not Available for Selection – Feebi Robinson, Natalie McDonald, Rebecca More, Meryl Smith, Eve Irving, Emily Flavell and Evie Wills

Home Nations U18 7s second leg schedule 

Day One 

10am – Wales v Ireland

10.22am – England v Scotland

12noon – Wales v Scotland

12.22pm – England v Ireland

3pm – Wales v England

3.22pm – Scotland v Ireland 

 

Day Two 

10am – Semi-final 1 – 3rd place v 2nd place

10.22am – Semi-final 2 – 1st place v 4th place

12noon – 3rd/4th play-off

12.22pm – Final