Scotland U18 named for International Series clash with Wales U18

The Scotland U18 team to face Wales U18 in the U18 International Series at BT Sport Cardiff Arms Park today (Saturday 8 April, kick-off 8.05pm) has been named. 

The fixture is the first of three in this year's tournament, which will see Scotland U18 go head-to-head with Italy U18 (Wednesday 12 April) and England U18 (Sunday 16 April).

Scotland U18 Head Coach, Ally Donaldson, said: “We have had a fairly intensive period of training leading up to the International Series and have picked a squad who are well prepared and will flourish in the intense environment we will face in Wales. 

We have three matches in eight days and all players will start at least one match, with the emphasis being on development and improvement." 

 

Scotland U18 team to play Wales U18 at BT Sport Cardiff Arms Park, Saturday 8 April (kick-off 8.05pm) 

15. James McCaig (Strathallan School / Perthshire)

14. Jack Blain (Stewart’s Melville College)

13. Andrew McLean (Morrison’s Academy / Stirling County)*

12. Grant Hughes (Dollar Academy)*

11. Jacob Lineen (Stewart’s Melville College)

 

10. Matt Davidson (Merchiston Castle School)

9. Gus Warr (Dollar Academy)

 

1. Andrew Nimmo (Biggar)

2. Finlay Scott (Jed Thistle)*

3. Murphy Walker (Strathallan School)

4. Cameron Henderson (Strathallan School / Perthshire)

5. Marshall Sykes (St Joseph's College / Northampton Saints)**

6. Jack McLean (The Glasgow Academy)

7. Connor Boyle (Stewart’s Melville College)* CAPTAIN

8. Rory Darge (North Berwick High School / NBRFC)*

 

Replacements

16. Angus Fraser (The High School of Dundee)*

17. Will Owen (Melrose Wasps / Earlston High School)

18. Dan York (St Aloysius’ College)*

19. Oliver Cattell  (Beechen Cliff School / Bath Academy)**

20. Drew Davison (Gosforth Academy / Newcastle Falcons)**

21. Roan Frostwick (North Berwick High School / NBRFC)*

22. Ross Thompson (Stewart’s Melville College)

23. Rory McMichael (Wellington College / London Irish)**

24. Jack Hutchison (Sedbergh School / Newcastle Falcons)**

25. Jon Searle (Brighton College / Harlequins Academy)**

26. Cameron Symes (Stewart’s Melville College)

 

*BT Sport Scottish Rugby Academy Stage 2 player 2016/17

**Scottish Exile player