Scottish Futures

Our online nomination process for 2019/20 season will open in June 2019.

About the programme

Scottish Rugby introduced two new age grade programmes for women and girls in 2018.

Scottish Futures U18 is a player development programme with a focus on rugby skills, game understanding and behaviours needed to succeed in a high-performance rugby environment.

Scottish Futures U20 gives players the opportunity to test their skills, game understanding and behaviours in a competitive environment.

Eligibility

Girls born on or between 1 Jan 2002– 31 Dec 2003 are eligible for nomination to the Scottish Futures U18 programme 2019/20 season

Women born on or between 1 Jan 2000 – 31 Dec 2001 are eligible for nomination to the Scottish Futures U20 programme 2019/20 season

Scottish Futures U18 Training Squad Selection

Forwards:

Georgina Adams (Perthshire), Ciorstaidh Ainsworth (Stirling County), Elliann Clarke (Stirling County), Rosa Cobban (Cartha Queens Park), Eva Donaldson (Stirling County), Kaylee Fraser (Biggar), Lily Glendinning (Annan), Emma Inglis Casey (Cartha Queens Park), Abbie Ledwidge (Stirling County), Siobhann McGinley (Hillhead Jordanhill), Becky Moncur (Howe of Fife/Kinross High School), Eilidh Shearer (Oban Lorne), Niamh Woods (Stirling County), Freya Walker (Stirling County), Lily Paterson (Hillhead Jordanhill)

Backs:

Cieron Bell (Ayr), Abbe Bruce (Hillhead Jordanhill), Elissa Burr (Hillhead Jordanhill), Shannon Campbell (Caithness), Ellie Clark (Stirling County), Emily Flavell (Caithness), Madeline Low (Auchterarder), Ciara McCulloch (Murrayfield Wanderers), Emma Orr (Biggar), Rachel Philipps (Biggar), Orla Proctor (Stirling County), Feebi Robinson (Biggar), Rhea Clarke (Stirling County), Chloe McCue (Watsonians), Emelia Knights (Biggar), Geraldine Kimm (Biggar)

Scottish Futures U20 Training Squad Selection

Forwards:

Sarah Donnelly (Edinburgh University), Isabelle Drexler (Watsonians), Niamh Feighan (Howe of Fife), Evie Gallagher (Edinburgh University), Shelley Main (Ardrossan Academicals), Kirsty Martin (Stirling County), Beth Streets (Stirling County), Emma Turner (Corstorphine Cougars), Dani Hands (Ayr), Emmerleigh Smith (Caithness), Lucy Kidd (Livingston)

Backs:

Georgia Amor (Stornoway), Rebecca Bestwick (Garioch), Sarah Denholm (Biggar), Anya Foxworthy Bowers (Watsonians), Katie McLaren (Stirling County), Niamh Proctor (Stirling County), Meryl Smith (Murrayfield Wanderers), Beth Thomson (Edinburgh University), Evie Wills (Stirling County)

Newsletter signup

Sign-up for our newsletter today to receive the latest updates, content and releases from Scottish Rugby.

sign up

Principal Partners

BT
Macron